Zaznacz stronę

Jak dbać o implanty zębowe?

Główną radą dotyczącą zarówno przypadku posiadania sprawnych własnych, naturalnych zębów, jak i wtedy gdy posiadamy wyłącznie już sztuczne, jest bardzo dobra i codzienna higiena jamy ustnej. Oprócz dokładnego szczotkowania zębów, powinno się także dbać o higienę języka, który jest niestety potencjalnym siedliskiem bardzo dużej ilości masy bakteryjnej. Co ciekawe, płukanie jamy ustnej powinno się odbywać przed rozpoczęciem szczotkowania, ze względu na wypłukiwanie cennych składników, które zostały nałożone na zęby podczas mycia ich pastą do zębów. Ważna jest również profilaktyka w postaci regularnych, przynajmniej co półrocznych przeglądów stomatologicznych i zabiegów higienizacji zębów. Przegląd taki weryfikuje stan zarówno naturalnych, jaki sztucznych zębów. Istotna jest również higienizacja zębów odbywająca się regularnie co jakiś czas.

Zdrowe zęby własne i implanty zębów. Dlaczego muszę odbywać higienizację zębów?

Jeżeli nie będziemy dbali nie tylko o implanty zębów jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że się nie przyjmą. Według badań większość początkowych niepowodzeń leczenia implantologicznego wynika z obecności modyfikowalnych czynników ryzyka, czyli takich jak: budowa implantu, położenie anatomiczne, obecność zakażenia i przeciążenie zgryzowe. Ogólny czynnik przyjęcia implantu zębowego jest na poziomie 96,3%. 

Jak szybko od wyrwania zęba mogę mieć implant? Implantacja natychmiastowa, implantacja wczesna, implantacja późna.

Czas od usunięcia zęba do wstawienia implantu może być jeszcze na tej samej wizycie stomatologicznej. Co to oznacza? Ano to, że w przypadku implantacji natychmiastowej usuwa się ząb i od razu wszczepia implant. Natomiast podczas implantacji wczesnej zabieg ten wykonuje się w dwa do trzech miesięcy po ekstrakcji zęba. Jest jeszcze implantacja późna, która obejmuje wprowadzenie implantu po ponad trzech miesiącach od utraty zęba.