Zaznacz stronę

Co to jest implant zęba?

Zaczynając od początku, czyli od tego co to są w ogóle implanty zębów, postaramy się odpowiedzieć na tytułowe pytania. Implant zębowy jest często utożsamiany z implantem stomatologicznym. Implant Zębowy zastępuje korzeń brakującego zęba i najczęściej wykonany jest z tytanu albo cyrkonu, w kształcie walca lub delikatnie ściętego stożka. W przypadku gdy pacjent ma wąską lukę kośćca może ona przybrać kształt klina. Te małe „śrubki” zastępują korzeń, całkowicie przejmując jego funkcje. 

Czy implanty zębowe są wytrzymałe?

Sztuczne zęby są zatem bardzo odporne na uszkodzenia i dużo łatwiejsze w utrzymaniu higieny. Przy całkowitym braku zębów dobrym rozwiązaniem jest proteza łączona na filarach z implantów zębowych. Łącznik jest metaowy lub ceramiczny i to za jego pomocą osadzane są protetyczne korony. 

Protezy na implantach

Uzupełnienia protetyczne, czyli protezy, które montowane są na implantach, w przeciwieństwie do tych mocno tradycyjnych są niebywale trwałe. Są protezy na implanty niezdejmowalne i zdejmowalne, obydwa typy protez na implantach lepiej niż protezy tradycyjne zapobiegają zanikowi kości, który postępuje szybko i degradująco, postarzając całą twarz i nienaturalnie wysuwając żuchwę. 

Jak przygotować się do zabiegu wprowadzenia implantów zębów?

Dochodząc do sedna i odpowiedzi na drugą część pytania postawionego w tytule: tak, do zabiegu implantacji można a nawet należy się odpowiednio przygotować. Jednym z etapów przygotowania, pomijając szereg szczegółowych wywiadów przeprowadzanych przez lekarza są badania radiologiczne (2D), tomografia zębów CBCT (3D), które powinien zlecić stomatolog lub wykonać na miejscu. Zdjęcia takie dają ogólny podgląd na stan kośćca, przyzębia i zębów. Przyśpiesza to planowanie wszystkich zabiegów od ogółu do szczegółu.